mycie
Budowlane

Czyszczenie elewacji wykonanych z różnych materiałów

Każdy dom powinien być utrzymany w nienagannym stanie. Wiele osób twierdzi, że mycie elewacji powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Inni uważają, że należy to robić w zależności od potrzeb i poziomu zabrudzenia ścian. Niezależnie od naszych poglądów, jedno nie ulega wątpliwości — czyszczenie elewacji należy dostosować do rodzaju powierzchni i zanieczyszczeń.

Tynk cienkowarstwowy

Elewacje domów są najczęściej pokrywane tynkiem cienkowarstwowym. Zabrudzenia osadzają się na nim w sposób uzależniony od struktury. Aby je usunąć, wystarczy wykonać mycie ciepłą wodą. Nie jest zalecane szorowanie ściany z uwagi na możliwość łatwego uszkodzenia powierzchni. Warto dodać, że gorąca woda pozwala nie tylko szybko usunąć brud, ale także tłuste plamy. Temperatura nie może być jednak zbyt wysoka, bo może doprowadzić do powstawania odkształceń i pęknięć. 

Elewacja drewniana

Dom z elewacją wykonaną z drewna wymaga szczególnej konserwacji z uwagi na występowanie pleśni. Trzeba ją usuwać mechanicznie, na przykład, przy użyciu szczotki. Zarodniki pleśni są szkodliwe dla zdrowia, dlatego trzeba zaopatrzyć się w rękawice i maseczki ochronne. W czystych miejscach nakładamy preparat pleśniobójczy, a po wyschnięciu drewno musi być na nowo pomalowane. Czyszczenie elewacji trzeba wykonać inaczej, gdy w drewnie występuje grzyb. Tworzy on struktury przypominające narośle lub pajęczyny i powoduje butwienie. Takich desek nie można naprawiać — trzeba je usunąć i wymienić na nowe. Pozostałe elementy, tak jak w przypadku pleśni, należy zaimpregnować i nałożyć nową warstwę farby. 

Elewacja ceglana

Czyszczenie elewacji wykonanej z cegły można wykonywać na sucho. Najlepiej zastosować piaskowanie, które wymaga użycia strumienia sprężonego powietrza. Alternatywnie można zastosować wodę z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego. Drobne fragmenty materiału uderzają z dużą prędkością w powierzchnię i odrywają zabrudzenia, które są następnie zasysane do urządzenia. Ścianę z cegły ceramicznej można wyczyścić także za pomocą szlifierki kątowej ze specjalną nakładką. Jest to jednak metoda pracochłonna i polecana tylko w szczególnie trudnych przypadkach.

Nalot na ścianach

Na wielu ścianach możemy zaobserwować nalot w kolorze zielonym lub czarnym. Tworzą go porosty, glony i mchy, których rozwojowi sprzyja duża wilgotność. Z tego względu mycie ścian wymaga zastosowania odpowiednich środków chemicznych. Pracę należy podzielić na kilka etapów. W pierwszym myjemy elewację pod ciśnieniem oraz usuwamy szczotką silne zabrudzenia. Następnie należy użyć preparatów glonobójczych i grzybobójczych. Powierzchnia musi wyschnąć, po czym warto ją zabezpieczyć za pomocą impregnatu. Utworzy on warstwę ochronną, która skutecznie zmniejszy porowatość powierzchni. Dzięki temu ograniczymy działanie wody.

Pomoc specjalistów

Mycie elewacji jest uciążliwe, dlatego wiele osób woli nie robić tego samodzielnie. Jeżeli nie musimy ograniczać kosztów, warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę. Usługi takie świadczy firma budowlana SAW-BUD z siedzibą w Łodzi, której ofertę można znaleźć na stronie internetowej https://saw-bud.net/. Wieloletnie doświadczenie pracowników powoduje, że zakład jest w stanie wykonać czyszczenie elewacji niezależnie od rodzaju powierzchni. Łódź jest dużym miastem, dynamicznie zmieniającym się, dlatego nabyte doświadczenie procentuje na przyszłość. W Internecie można znaleźć pozytywne opinie o zakładzie, a zdjęcia wykonanych prac dostępne są pod adresem https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/. Zakres świadczonych usług jest bardzo szeroki, a pracownicy szybko doradzą najlepsze rozwiązanie do indywidualnych potrzeb.

Możliwość komentowania Czyszczenie elewacji wykonanych z różnych materiałów została wyłączona